Uganda

Uganda · Unik safari til gorillaens land

Uganda er ikke kalt Afrikas perle for ingenting. På tross av at landet er forholdsvis lite er variasjonene i landskap, topografi, mennesker, dyre- og plantelivliv overveldende rikt. Mange geologer, zoologer, historikere og botanikere mener er dette er det mest interessante området i hele Afrika, der Albert-riftdalen er allment akseptert for å være opphavsområdet til våre forfedre. Dette vakre landet i hjertet av det ekvatoriale Afrika har alt fra regnskoger, savanner, isbredekkede fjelltopper, innsjøer, tropiske øyer med hvite sandstrender og endeløse mil med papyrussumper. Under denne turen får du oppleve sjimpanse og fjellgorilla, innsjøer, kanaler, savanner og regnskoger... bare for å nevne noe.

“For magnificence, for variety of form and color, for profusion of brilliant life — bird, insect, reptile, beast — for vast scale — Uganda is truly “The Pearl of Africa.”
- Sir Winston Churchill

Dato og pris

Velg avreisested:

Ingen planlagte turer til Uganda · Unik safari til gorillaens land for øyeblikket

Ring oss gjerne på 901 66 999 for informasjon om kommende turer eller andre gode alternativer.

Meld deg på vårt nyhetsbrev her og hold deg oppdatert om kommende turer og nye spennende reisemål.

Om du lurer på noe omkring våre reiser og destinasjoner. Kontakt oss gjerne.

Inkludert i prisen:

  • Fly Norge-Uganda t/r
  • Transfer lufthavn-hotell t/r
  • Alle skatter og avgifter
  • Alle overnattinger
  • 8 x frokost
  • 8 x lunsj
  • 8 x Middag
  • Innlandsfly
  • Alle utflukter
  • Lokalguider
  • Nasjonalparkavgifter (verdi ca. 2000 kroner)
  • Gorilla og sjimpanselisenser (verdi ca. 5000 kroner)
  • Båtsafari
  • Norsktalende Reiseleder

Valgfrie tillegg:

  • Enkeltrom 4995,-
  • Visum (kjøpes på flyplassen) 500,-
  • Ikke BT eller A kort abonnenter 2000,-

Dagsprogram

Velg avreisested:

Dag 1: Bergen – Entebbe

Vi ankommer Entebbe sent på kvelden. Her møtes vi av våre sjåfører og transporteres til hotellet ved bredden av Victoriasjøen, noen få km unna flyplassen. Det er en herlig opplevelse å kunne suge inn den friske afrikanske luften ved verdens nest største innsjø! En perfekt start på vårt opphold i Uganda. Siden vi ankommer sent på kvelden så vi rekker ikke å se så mye til Victoriasjøen i kveld eller neste morgen. Men fortvil ikke. Vi har hele siste dag til å utforske dette vakre området.

Dag 2: Entebbe – Fort Portal

Vi har mange timer på veien i dag så vi forlater hotellet raskt etter frokost. Vi kjører det meste av dagen gjennom den frodige landsbygda via Mubende, der et yrende, fargerikt folkeliv preger omgivelsene langs veien. Landskapet er i stadig forandring og vi passerer eviggrønne sumpområder i Kyegegwa og Kyenjojo før vi ankommer byen Fort Portal. Det er forbløffende hvor frodig og grønt det er hele veien. Fort Portal ligger i hjertet av kongedømmet Toroo som ble etablert en gang på 1800-tallet. Nå kan du endelig la skuldrene senke seg og begynne å nyte den herlige atmosfæren i Uganda. Vel framme på lodgen får vi servert velfortjent lunsj. Er det klarvær vil vi kunne se isbreene inne i Rwenzori Mountains nasjonalpark, og den høysete toppen, Mt. Margherita, ligger 5109 m.o.h. Dette er også kilden til den Hvite Nilen, der regn og smeltevann fra isbreene starter sin lange ferd herfra og hele veien fram til Victoriasjøen.

Dag 3: Kibale Forest nasjonalpark

I dag er det klart for skikkelig «monkey business»! Etter en tidlig frokost reiser vi inn i regnskogen og fram til Kanyanchu turistsenter, der vi får en rask gjennomgang av rutinene for sjimpansesporingen. Nasjonalparken har et en av verdens mest artsrike primatpopulasjoner, og få steder i Afrika har du bedre sjanse for å se sjimpanser enn i Kibale Forest nasjonalpark. Vi guides gjennom skogen av viltvoktere og sporfinnere inntil vi finner fram til sjimpansene. Selv om det er vanskelig å tro at sjimpanser er vår nærmeste slektning, er det ikke til å komme utenom at deres adferd minner svært om vår egen. De lever for det meste av frukt og nøtter, men går ikke av veien for å spise sine artsfrender heller. Rett som det er drar de på jakt og nedlegger pattedyr som skogsvin, små antiloper eller en kolobusape. Det er normalt at sjimpanser lever i grupper på ca 20 individer, men i Kibale er det vanlig med familiegrupper på mer enn 100. Selv om mange sjimpansegrupper i Kibale er habituert, er de å betrakte som ville dyr som beveger seg fritt i en stor nasjonalpark. Man kan aldri garantere at vi får sett dem, men det skal svært mye til for at det ikke skjer. Vanligvis tar sporingen alt fra én til to timer. I tillegg til sjimpanser finnes det 13 andre primatarter i skogen som blant annet bavian, sort og hvit colobusape, rødhaleape, blåape, L’Host’s ape og rød colobusape. Fuglelivet er svært rikt (375 forskjellige arter) med flere endemiske Albert Rift Valley-arter, og skogen regnes for et must for ivrige fuglekikkere. Etter vår opplevelsesrike formiddag i skogen vender vi tilbake til lodgen for lunsj. Resten av ettermiddagen benytter vi til å utforske området til fots, eller om du vil; bare nyte tilværelsen med fantastisk utsikt utover kratersjøer, bakker og berg.

Om det er tid vil vi også besøke Bigodi Wetland Sanctuary som ligger noen km fra utgangspunktet til sjimpansesporing. Bigodi var i utgangspunktet opprettet for lokal utviklingsorganisasjon i den hensikt å bevare Mabombe-sumpen. Her finnes blant annet 200 fuglearter og åtte primatarter. Sumpen er også et tilholdssted for antiloper som sitatunga og bushbuck, samt oter. Hele denne fornøyelige fotturen tar tre timer og går gjennom vakkert natur og deler av landsbygda. Dette er en ekstraaktivitet som du selv betaler for. Pris 20 dollar.

Dag 4: Queen Elizabeth nasjonalpark

Fuglekvitter og apeskrål får oss ut av søvn og varsler at det er på tide med frokost. Vi har så vidt startet på eventyret i Uganda og det ligger nye opplevelser foran oss som ikke kan vente. Ferden går ut av det grønne, gjennom små landsbyer i Kabarole-distriktet, forbi Rwenzori-fjellen og videre mot Ugandas nest største nasjonalpark: Queen Elizabeth nasjonalpark. Underveis krysser vi ekvator hvor vi tar oss tid til fotografering. På grunn av sitt enorme artsmangfold er nasjonalparken oppført på verdensarvlisten, og sammen med naturreservatene Kibale Forest, Rwenzori, Kigezi, Kyambura, Semliki, og Virunga, er dette verdens største verneområde. For en ornitolog er Queen Elizabeth intet mindre enn et paradis, og få nasjonalparker i verden kan skryte av å ha så mange som 600 registrerte arter. Etter noen timer ankommer vi lodgen som ligger med utsikt over Lake George. Sjøen er en del av Afrikas Great lakes-system og renner sakte inn i Lake Edward via Kazinga-kanalen. Den første europeer som så sjøen var oppdagelsesreisende Henry Morton Stanley i 1875 under sin første Afrika-reise.

Etter at vi er installert på lodgen følger vi opp med båtsafari på den berømte Kazinga-kanalen. Breddene er tettpakket av dyr som flodhester, elefanter, bøffel, krokodiller, antiloper og et fantastisk fugleliv. Landskapet ned mot kanalen ble for 60 år siden overbeitet av disse 3000 kg tunge dyrene. Hver natt gikk 15000 flodhester ut av kanalen, og vandret så langt som 6 km inn på land for å beite. Hver natt ble det konsumert over 700 kg gress som etterhvert nærmest forandret landskapet til ørken. Dette skapte store problemer for annet dyreliv som måtte gå kilometervis mellom vann og beiteområder. På 60-tallet ble det derfor bestemt å ta ut store deler av flodhestpopulasjonen så den ødelagte vegetasjonen kunne restituere seg. Innen 1966 var det tatt ut over 7000 flodhester. I dag teller populasjonen ca 4500 dyr og naturen er igjen i balanse.

Dag 5: Queen Elizabeth nasjonalpark

Vi forlater vår oase og fortsetter ferden vestover. Vi skal nå til et avsidesliggende område i Queen Elizabeth nasjonalpark som heter Ishasha. Vi ankommer den vakre Ishasha Jungle Lodge ved lunsjtider, tett omkranset av elvebreddeskog og akasiasavanne. Området her er veldig annerledes enn der vi kom fra og har også en helt annen sammensetning av dyreliv. De mest kjente innbyggerne er treklatrende løver. Dette er ingen hverdagskost og fenomenet er best kjent fra to steder i Afrika: Queen Elizabeth nasjonalpark (Ishasha) i Uganda og nasjonalparkene Tarangire og Lake Manyarea i Tanzania. Man har også sett lignende adferd i Kruger nasjonalpark i Sør-Afrika, men dette er kun sporadiske observasjoner. Vi får se hvor heldige vi er.

Dag 6: Queen Elizabeth - Bwindi Impenetrable Forest nasjonalpark

Etter tidlig frokost dra vi ut på safari for å lete etter treklatrende løver. Løver er ingen enkel sak å finne og i tillegg ønsker vi å finne de i trærne. Heldigvis er det andre dyr her også, og vi kan se elefant, flodhest, topi, vortesvin, bøffel, Uganda kob og et myldrende fugleliv. Vi har enda noen mil til Bwindi, så vi må etterhvert bryte opp safarien og fortsette reisen. Vel ute av Queen Elizabeth nasjonalpark fortsetter vi gjennom den Ugandiske landsbygda via Kihihi som fyller oss med uforglemmelige opplevelser. Sent på ettermiddagen ankommer vi lodgen som ligger ved grensen til Bwindi Impenetrable Forest, - en av Afrikas mest artsrike skoger. Dette er to årsaker til. Som skog er Bwindi ekstremt gammel. Her har vegetasjonen grodd og flettet seg sammen gjennom 25000 år. Under prosessen har det utviklet seg en imponerende artsliste. For det andre ligger skogen over et område med store høydeforskjeller; alt fra varierte habitater i lavlandsskog på 1600m til afromontan vegetasjon på 2600m. Denne høydeforskjellen på 1447m inneholder 350 fuglearter, 310 sommerfuglarter, 51 reptilarter, 200 tresorter, 88 nattsommerfugler og imponerende 120 pattedyrarter. Deriblant 10 primatarter. Den mest kjente innbyggeren er dog fjellgorillaen og de teller omtrent 500 individer. Vi nyter en ekte afrikansk regnskog fra verandaen før middag. Vi har en aktiv dag foran oss i morgen så det er nok lurt å ta en tidlig kveld.

Dag 7: Gorillasporing for gruppe 1

I dag er det den store dagen! Nå er det bare å forberede seg for kontakt med en av Bwindi-skogens kjemper. De aller fleste av fjellgorillaene i verden finnes i Uganda. Resten av populasjonen er fordelt mellom Den demokratiske republikken Kongo og Rwanda. Dagen starter med en gjennomgang av gorillaaktiviteten ved nasjonalparkmyndighetenes kontor, før du fortsetter til fots inn i denne fantastiske urskogen. Vanligvis tar det tre-fire timer før vi finner fram til fjellgorillaene. Andre ganger tar det kortere tid, og noen ganger tar det lengre tid. Vi har 1 time sammen med dyrene før vi går tilbake.

«Gorillamøkk!? Vi står ovenfor det som for få timer siden var natteleiet til en fjellgorilla og gjentar entusiastisk det vi nettopp har fått konstatert: -Gorillamøkk dere! Forventningsfulle er vi samlet rundt morgentoalettet til en fjellgorilla og nikker anerkjennende til hverandre. Vi er nære nå. På alle fire kryper vi gjennom et villnis før vi med ett blir stoppet av vår sporfinner. – Shhhhhhh, de er her! Og der foran oss sitter en familie på 15 dyr og... koser seg i sola!»

- Steinar Mortensen, 2001

Hvordan man opplever tiden sammen med gorillaene varierer fra person til person, men alle som en opplever dette svært emosjonelt. Som sjimpansene vi besøkte, er gorillafamiliene også habituerte, dvs gjort vant til mennesker gjennom besøk fra forskere over lang tid. De er hverken aggressive eller farlige for oss mennesker. Uganda Wildlife Authority opererer med 99,5 % treffprosent, så det skal mye til for at man ikke lykkes.

De forskjellige habituerte familiegruppene er spredd rundt i den 327 km2 skogen og vi vet ikke på forhånd hvor vi har fått lisenser. Det er ingen forskjell på tilgjengelighet eller suksessrate på familiegruppene. Noen ganger må vi kjøre en times tid før vi starter sporingen, andre ganger går vi fra soverommet. Terrenget kan være krevende å bevege seg i, men alle får samme sjanse til å se dyrene. Vi tar det alltid med ro og ingen blir etterlatt. Når man så omsider kommer fram til dyrene er alt slit glemt. Dette er en naturopplevelse av de aller sjeldneste som du ikke bør gå glipp av!

Dag 8: Gorillasporing for gruppe 2

Siden det kun er tillatt å gå åtte personer i en gruppe inn til fjellgorillaene må vi dele oss opp. Gruppen som ikke sporer gorilla kan enten kose seg på lodgen eller gå tur på landsbygda. Du har også mulighet til å besøke Batwa-folket (tidligere kalt pygmeer) og se hvordan de lever i dag. Dette er en tilleggsaktivitet som du selv betaler for.

Dag 9: Bwindi – Entebbe

Dagen starter med tidlig frokost før vi reiser til tettstedet Kihihi for innlandsfly til Entebbe. Etter vel en times tid lander vi på Entebbe flyplass og reiser videre til hotellet. Ettermiddagen til egen disposisjon.

Dag 10: Entebbe

Siden vår avreise fra Uganda er sent på kvelden fyller vi dagen med hyggelige aktiviteter i Entebbe. Vi besøker blant annet Entebbe botaniske hage (her ble visst de første Tarzan-filmene spilt inn), handle suvenir og rusle langs Victoriasjøen. Vi avslutter ettermiddagen med litt mat og drikke før vi forbereder oss for hjemreise.

Dag 11: Ankomst Bergen

Vi lander på Flesland på formiddagen.

Hotellinformasjon

Utsikt over Gorilla Mist Camp som vi bor på i Uganda.

Gorilla Mist Camp

Campen ligger I Ruhija-sektoren, sydvest i Bwindi, hvor gorillafamiliene Oruzoga, Bitukura og Kyaguliro oppholder seg. Hyttene ligger åpent til med vakker utsikt utover Bwindi Impenetrable Forest - fjellgorillaenes eget rike.

I klarvær kan man også se de seks vulkantoppene langt inne i Virunga nasjonalpark. En annen severdighet i Ruhija er fuglen "Green broadbill". Den finnes kun her, og er en av verdens mest sjeldne fugler.

Rommene har bad med kaldt og varmt vann, og hovedhuset har spiseplass, bar og peis. Om du skulle trenge massasje så tilbyr de dette også. Campen er rangert av Lonely Planet som en av de beste plassene å besøke i Afrika.

Les mer om campen her

Crater Safari Lodge i Uganda nær Kibale Forest National Park.
Værelse på Crater Safari Lodge
Værelse
Samlingssted på Crater Safari Lodge.
Samlingssted på lodgen.
Vakker utsikt fra Crater Safari Lodge.
Vakker utsikt fra lodgen.

Crater Safari Lodge

Denne lodgen ligger ved bredden av kratersjøen Nyinabulitwa og går i ett med landskapet rundt.

Lodgen har fått en rekke priser for å være det mest økovennlige i Uganda, og hyttene er bygget i tradisjonell stil i tømmer og stråtak. Alle rommene har eget bad med varmt og kalt vann. I tillegg har lodgen svømmebasseng med utsikt, og skulle du trenge massasje etter sjimpansesporingen, så er også dette mulig.

Ihamba Lakeside Safari Lodge i Uganda
Værelse på Ihamba Lakeside Safari Lodge
Værelse
Bassengområdet på Ihamba Lakeside Safari Lodge
Bassengområdet
Spisested og samlingspunkt på Ihamba Lakeside Safari Lodge
Restaurant og samlingspunkt på lodgen

Ihamba Lakeside Safari Lodge

Denne flotte lodgen ligger vakkert til med utsikt utover Lake George i Queen Elizabeth nasjonalpark.

Lodgen har eget badebasseng, internettilgang, restaurant og bar. Et perfekt sted å tilbringe som utgangspunkt for safarier i en av Afrikas mest artsrike nasjonalparker.