Elvecruise på Main

Se frem til et herlig cruise på den vakre Main-elven i det sørlige Tyskland, gjennom delstatene Bayern og Hessen. Vi seiler med vårt populære 4-stjerners skip MS Leonora, hvor vi nyter inkludert helpensjon.

Dato og pris

Velg avreisested:

Overnatting:

Tusen takk for interessen for Elvecruise på Main

Vi jobber nå med å legge ut nye datoer og avganger for neste sesong.

Meld deg på vårt nyhetsbrev så får du beskjed så snart turene legges ut.

Har du spørsmål i mellomtiden, ring oss på 901 66 999 eller kontakt oss på Kontakt oss – vi hjelper deg gjerne med informasjon om våre reiser. Se alle våre reiser i vår reisekalender her.

Inkludert i prisen:

  • Flyreise Norge–Tyskland t/r
  • Alle skatter og avgifter
  • Transfer flyplass–skip t/r
  • 7 netter om bord på MS Leonora
  • 7 x frokost (dag 2–8)
  • 6 x lunsj (dag 2–7)
  • 7 x middag (dag 1–7)
  • Velkomstdrink om bord
  • Byrundtur med turisttog i Würzburg
  • Besøk i Wertheim
  • Besøk i Miltenberg
  • Besøk i klosterhagen i Seligenstadt
  • Byrundtur i Frankfurt
  • Alle passasjer- og havneavgifter
  • Bagasjeservice ved ombord- og ilandstigning
  • Obligatoriske tips til skipets besetning
  • Norsktalende reiseleder

Dagsprogram

Velg avreisested:

Dag 1: Ankomst til MS Leonora – Bamberg

Vi flyr til Praha og kjører gjennom Tsjekkia til Bamberg, hvor vi møter skipet og spiser middag. På kvelden seiler vi mot Schweinfurt.

Inkludert måltid: Middag.

Dag 2: Schweinfurt

Vi ankommer Schweinfurt om morgenen.

I dag skal vi oppleve det vakre frankiske landskapet fra landsiden. Etter frokost kjører vi med buss gjennom landskap med myke åser og store åpne marker. Når vi nærmer oss Bergtheim, dominerer vinmarkene, vi er i Franken, et av Tysklands 13 offisielle vinområder.

Vi besøker en familieeid vingård, hvor vi får høre historien om Franken-vinene og dagens produksjon. Etterpå blir det en hyggelig vinsmaking.

Deretter returnerer vi til Schweinfurt, hvor lunsjen venter om bord. Etterpå seiler vi vestover gjennom det vakre frankiske landskapet mot Würzburg. Underveis ser vi vinmarker, små landsbyer og kirketårn langs elvebredden. Vi passerer også flere sluser, hvor vi får oppleve å bli hevet opp.

Main er fortsatt en viktig transportåre for både gods og passasjerer, da den forbinder Rhinen med Donau. Det er alltid skipstrafikk i begge retninger, og det er en fornøyelse å sitte på soldekket og følge livet på og langs elven.

Middagen nyter vi om bord, mens vi sakte seiler videre oppover Main.

Inkluderte måltider: Frokost, lunsj og middag.

Dag 3: Barokkbyen Würzburg

MS Leonora ankommer tidlig om morgenen til barokkbyen Würzburg, en av Frankens mest storslåtte byer, hvor historie, kultur og vintradisjon møtes. Byen var fram til 1803 et selvstendig fyrstedømme, styrt av byens biskop.

Vi tar en byrundtur med turisttog. Vi passerer blant annet Residenz Würzburg, det mektige barokkpalasset til fyrstebiskopene, som står på UNESCOs verdensarvliste. Den imponerende fasaden vitner om rikdom, makt og viljen til å imponere. Vi ser også den 800 år gamle festningen Marienberg, den gamle broen over Main og byens domkirke.

Tilbake på skipet spiser vi lunsj, og etterpå fortsetter vi seilasen gjennom det frankiske landskapet med vinmarker, landsbyer, skoger og større byer.

Middagen serveres i restauranten om bord, og etterpå blir det musikk og hygge i loungen.

Inkluderte måltider: Frokost, lunsj og middag.

Dag 4: Wertheim

Vi ankommer Wertheim rett før frokost. For de som ønsker, tar vi en spasertur i byen, som ligger vakkert til der elvene Main og Tauber møtes. Byen er kjent for sin middelalderske atmosfære, med bindingsverkshus, trange gater og ruinene av det imponerende Wertheim-slottet, som troner over byen.

Ved lunsjtider setter vi kursen videre. Ettermiddagen kan nytes på dekk med et glass vin eller en god bok, mens vi seiler rolig oppover Main. Vi ankommer Miltenberg, også kalt ”Mains perle”, sent på dagen.

Middagen spiser vi om bord, og skipet blir liggende i Miltenberg til neste dag.

Inkluderte måltider: Frokost, lunsj og middag.

Dag 5: Miltenberg

Etter frokost går vi en liten tur i Miltenberg. Byen har en vakker promenade langs Main og en hyggelig hovedgate forbeholdt fotgjengere og syklister. Som i andre vinområder i Tyskland finner man både ølhaller og vinstuer, hvor man kan kjøpe vin i glass.

Hovedgaten med sine bindingsverkshus fra 16- og 1700-tallet byr på en av Tysklands mest fotogene markedsplasser, Schnatterloch, samt vertshuset Gasthaus Zum Riesen, en av Tysklands eldste kroer.

Etter lunsj seiler vi videre oppover Main med kurs for Aschaffenburg.

Inkluderte måltider: Frokost, lunsj og middag.

Dag 6: Aschaffenburg og Seligenstadt

Mens vi spiser frokost, ankommer vi Aschaffenburg, som ligger nær grensen til Hessen. Byen levde i mange år av den lukrative handelen som gikk via Main.

Etter frokost kjører vi med buss til den nærliggende byen Seligenstadt. Her grunnla Karl den Stores rådgiver, Einhard, et benediktinerkloster i år 830. Klosteret eksisterte helt til begynnelsen av 1800-tallet, da eiendommen ble konfiskert.

Bygningene står der fortsatt, og klosterhagen er bevart, med en egen avdeling for legeurter. Vi går en rolig tur gjennom hagen og nyter dufter og farger. Orangeriet forteller historien om eksotiske planter som ananas, bananer og sitroner, som var svært sjeldne i Nord-Europa på den tiden.

Ved lunsjtid seiler MS Leonora videre mot Frankfurt. Ettermiddagen byr på vakre landskap og flere sluser.Tidlig på kvelden ankommer vi Frankfurt, hvor storbyens skyline med skyskrapere og moderne arkitektur møter oss. Et flott syn på kveldstid.

Inkluderte måltider: Frokost, lunsj og middag.

Dag 7: Frankfurt

Hessens største by, Frankfurt, er kjent som Tysklands Manhattan, en moderne storby i glass, stål og betong. Den er Europas finanshovedstad og sete for Den europeiske sentralbanken.

Etter frokost drar vi på en panoramatur med buss gjennom Frankfurt. Vi ser blant annet bankdistriktet med Commerzbank Tower, Tysklands høyeste kontorbygning, samt Opernplatz med Alte Oper, en skarp kontrast til moderne arkitektur. Vi ser også museumsområdet langs den sørlige elvebredden, før vi returnerer til skipet for en god lunsj.

På ettermiddagen kan du bli med reiselederen på en spasertur i gamlebyen Altstadt. Vi besøker blant annet den historiske plassen Römerberg med det over 600 år gamle rådhuset. Vi følger også kroningsveien til domkirken, hvor de tyske keiserne en gang ble kronet.

Det blir også tid på egen hånd. Dersom du er nysgjerrig på hva som helles i glasset på en lokal kneipe, kan du prøve Ebbelwei, Frankfurts tradisjonelle eplevin, som minner mer om cider med en alkoholstyrke på 5–7 %.

Om kvelden spiser vi reisens siste middag om bord, og deretter venter musikk og hygge i loungen.

Inkluderte måltider: Frokost, lunsj og middag.

Dag 8: Hjemreise

Etter frokost tar vi farvel med vårt flotte skip MS Leonora, som har vært vårt hjem de siste åtte dagene, og setter kursen hjem til Norge.

Inkluderte måltider: Frokost.