Moldova
Dato og pris
Overnatting:
Inkludert i prisen:
- Fly Norge-Chişinau t/r
- Alle skatter og avgifter
- Transfer lufthavn-hotell t/r
- 7 netter i Chişinau på Regency Hotel
- 7 x frokost (2.-8. dag)
- 4 x lunsj (3., 4., 5. og 6. dag)
- 3 x middag (1., 2. og 7. dag)
- Byrundtur i hovedstaden Chişinau
- Vinsmaking og omvisning på Cricova i Chişinau
- Vinsmaking og omvisning på Asconi Winery
- Vinsmaking og omvisning på vingården Chateau Vartely Winery
- Omvisning på Orheiul Vechi – det 40 tusen år gamle naturskapt amfiteateret
- Matlagingskurs på “Sofrasi “guesthouse
- Besøk på lokalt museum i Congaz
- Besøk på museet Clisova Noua Rustic Art
- Omvisning på Soroca-festningen og åsen “Gypsy Hill”
- Besøk til minnesmerke over Karl XII og landsbyen Varnita
- Lokal folklore under lunsjen på 3. dag
- Konjakksmaking og omvisning og på konjakkfabrikken Kvint i Transnistria
- Engelsktalende lokalguide på alle utflukter
- Norsktalende reiseleder
Valgfrie tillegg:
- Enkeltrom fra 1995,-
Dagsprogram
På morgenen flyr vi med god forbindelse via Riga til Moldovas hovedstad Chişinau, der vi er fremme tidlig på ettermiddagen. Vi spiser en god velkomstmiddag på en lokal restaurant gangavstand fra hotellet.
Om formiddagen skal vi se nærmere på hovedstaden Chişinau som har 700.000 innbyggere. Vi ser bl.a. byens katedral, det sentrale markedet og andre severdigheter i byen før vi spiser lunsj på egen hånd. Vi har gjemt den største severdigheten til ettermiddagen, da vi skal se byens 530 dekar store vinkjeller. Vi smaker naturligvis på vinene og hører om Moldovas vin, som utgjør 8 % av landets samlede eksportinntekter. Det passer utmerket med en spennende middag og vin til. Vi skal nemlig på en vinrestaurant hvor vi får servert 5 viner til 5 retter. Med bind for øyne prøver vi å gjette ingredienser på maten samt typen på vin. Spennende!
Etter en god frokost setter vi oss i bussen og kjører ca. 55 km nordover.
I dag er det Moldovas eneste hulebosetting som venter. Vi utforsker nemlig landsbyen Orheiul Vechi som først ble befolket for 40 000 år siden. Folk bosatte seg i huler på den høye bredden av elven Raut for å gjemme seg fra sjørøvere som kom seilende samt å samle skatt fra handelsbåter som seilte fra Svartehavet. Lokalguide og reiseleder tar oss på en interessant omvisning til fots (2 km maks å gå) og viser bl.a. noen huler, munkeceller og hulekirken – alt hviler over dramatiske landskaper over elva.
Rett i nærheten av Orheuil Vechi spiser vi en tradisjonell lunsj på landet med masse lokale retter og lokal folklore – ta med en saksofon eller en balalaika i kofferten og bli med og spill.
De sier at vinen hjelper å fordøye maten. Da er det på tide å bekrefte teorien på en hyggelig vingård i byen Orhei. På vingården får vi med oss både omvisning for å høre om vinproduksjonen i landet og vinsmaking.
Etter en fin dag, full av inntrykk, kjører vi «hjem» til hotellet vårt.
I dag kjører vi ut på landet igjen for å utforske mer.
Gagaus er en autonom del av Moldova, som med sine 160.000 innbyggere er spredt over fire mindre enklaver i den sørlige delen av landet. I byen Congaz ser vi det lokale museet før vi i et lite gjestgiveri ser hvordan man tilbereder retten gözleme, en slags lefse med fyll. Man får gjerne prøve seg. Vi spiser en tradisjonell gagausisk lunsj før vi kikker nærmere på den lille hovedstaden Comrat under byrundturen.
Et spennende besøk i et av Europas kanskje minst besøkte områder.
Så kjører vi tilbake til hotellet vårt – ettermiddagen er satt til fri disposisjon.
På formiddagen skal vi ut til et ganske enestående etnografisk museum i landsbyen Clisova Noua. Rustic Art museet har bl.a. verdens største samling av bessarabiske tepper. Denne typen teppe står på UNESCOS arveliste.
Etter «kulturnæringen» passer det bra med en god lunsj med øl på et lokalt bryggeri.
Så fortsetter vi til Sør-Europas største middelalderslott i byen Soroca, bygget av den lokale fyrsten Stephen den store i 1499. Gjennom over 100 år var slottet et viktig element av landets forsvar den gangen.
Byen er også kjent for en stor sigøynerbefolkning – over 20 000. Deres hus, som også ligner middelalderslott, ser vi mange av her.
Dagen er til fri disposisjon, med gode muligheter for å utforske byen og nærområdet i eget tempo. Reiseleder deler gjerne tips og anbefalinger.
Alternativt kan du bli med på en spennende ekstrautflukt til Transnistria (bestilles og betales på stedet ).
Ekstrautflukt: Utbryterrepublikken Transnistria
Vi starter dagen med kurs mot Transnistria. Etter nederlaget i slaget ved Poltava i 1709 søkte den svenske kongen tilflukt i området rundt dagens Moldova, før han senere ble tatt til fange og ført videre til det osmanske riket. Til minne om hendelsene ble det reist en obelisk i landsbyen Varnita i 1925.
Transnistria er de facto selvstendig etter en kort borgerkrig i 1992. Her bor godt og vel en halv million innbyggere, der flertallet er russere eller ukrainere. I dag er det en frossen konflikt, men det er nå et tålelig forhold mellom Moldova og Transnistria. Mye er sagt og skrevet, men vi får muligheten til å se stedet med egne øyne. Vi skal imidlertid passere en grense, så husk å ta med passet. Rett på den andre siden av grensen ser vi gjennom bussruten den imponerende festningen i Bender (Tighina på moldavisk) høyt over elva Dnestr, som renner ut i Svartehavet.
Vi passerer elva og er i Tiraspol. Her ser vi byens sovjetmonumenter og får en følelse som på godt norsk kalles «back to the USSR».
Lunsjen blir servert på en lokal restaurant i sovjetisk stil – en opplevelse i seg selv.
Det er en spesiell følelse å gå rundt i byen.
Transnistria lever av halvveis ulovlig våpeneksport og konjakk. Våpenlagrene fra sovjettiden kan vi heldigvis ikke besøke, men konjakkfabrikken, som eksporterer til blant annet Russland og Ukraina, inviterer oss gjerne inn.
I dag er formiddagen fri til egne opplevelser: shopping, byvandring eller avslapping.
På ettermiddagen tar vi buss til byen Puhoi, kjent for sin vinproduksjon.
Etter kort omvisning og vinsmaking nyter vi en deilig avskjedsmiddag på vingården.
Tidlig på ettermiddagen kjører vi mot flyplassen. Vi flyr via Riga til Oslo, der vi er fremme tidlig på kvelden.
Hotellinformasjon
Hotel Regensy i Chișinău
Moderne hotell i Chişinaus sentrum med alt man trenger.
I gangavstand fra hotellet ligger det flere restauranter, et supermarked, Det nasjonale historiske museet, flere parker og en Cricova-vinbutikk med bra utvalg av viner og musserende, noe som gjør området ved hotellet levende og populært.
Hotellet er nyoppusset og har alle moderne fasiliteter, fine rom med gode senger, flat tv, hårføner og safe samt et lite treningsrom bar og restaurant.